بیزینس کوچینگ چیست و چرا یک کسب و کار به آموزش بیزینس کوچینگ نیاز دارد؟

فرم نظرسنجی دوره
مدیران مانی کد 1

بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ به معنای همراهی مربی متخصص کسب و کار با یک کارآفرین در حوزه فعالیت حرفه‌ای خود می‌باشد. در این فرآیند، مربی متخصص با تجربه خود به صاحب کسب و کار کمک می‌کند تا بتواند استراتژی و برنامه ریزی درستی داشته باشد و اهداف و اولویت‌های کاری خود را به صورت اصولی تعریف کند. طی این فرآیند، صاحب یک کسب و کار می‌تواند بهترین راه حل های مدیریتی را اتخاذ کند.

همچنین در مورد نحوه ارتقای عملکرد و رشد پایدار یک کسب و کار، اطلاعات زیادی کسب نماید. به طور کلی، از بیزینس کوچینگ به منظور توسعه و موفقیت یک کسب و کار استفاده می‌شود.

بیزینس کوچینگ (business coaching) چیست

مفاهیم مورد بحث در بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ، یک فرآیند مشاوره‌ای است که راهکارهای آن به منظور کمک به صاحبان کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این فرآیند، یک کوچ یا مربی مجرب با صاحب یک کسب و کار همکاری می‌کند تا او را جهت دستیابی به اهدافش یاری دهد. در زیر به برخی از مفاهیم اساسی که در بیزینس کوچینگ مطرح می‌شود، اشاره کرده‌ایم:

 • تعیین اهداف هوشمندانه

در بیزینس کوچینگ، تعیین اهداف و آموزش جهت رسیدن به آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اهداف باید هوشمندانه باشند. به عبارتی، اهداف باید دارای یک سری ویژگی‌های خاص باشند. در تعیین اهداف استراتژیک برای یک کسب و کار باید به موارد زیر توجه نمود:

 1. به اندازه کافی خاص باشند. (Specific)
 2. از قابلیت اندازه گیری برخوردار باشند. (Measurable)
 3. قابل دستیابی باشند. (Attainable)
 4. مرتبط با حوزه مشخص یک کسب و کار باشند. (Relevant)
 5. از قابلیت تحقق در زمان مشخص برخوردار باشند. (Time-bound)
مفاهیم مورد بحث در بیزینس کوچینگ
 • با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها می‌توان اهداف مشخصی را تعیین و جهت دستیابی به آن‌ها اقدامات لازم را انجام داد. کارآفرینان با توجه به این نکته می‌توانند اهداف مشخصی را جهت توسعه کسب و کار خود مشخص نمایند.
 • بررسی نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار

یک کوچ (مربی) به کارآفرین کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را شناسایی کند. سپس بر اساس نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود، اقدامات لازم را جهت گام نهادن در مسیر پیشرفت انجام دهد. این فرآیند شامل تحلیل مهارت‌ها، تجربیات، منابع و موانع موجود است. یک کارآفرین با در نظر گرفتن این موارد خواهد توانست چالش های کسب و کار خود را شناسایی کرده و آن‌ها را تبدیل به فرصت نماید.
 • تدوین استراتژی و برنامه ریزی اصولی

یک مشاوره حرفه‌ای به صاحبان کسب و کارها کمک می‌کند تا استراتژی مناسبی را جهت تحقق اهداف خود تعیین کند. این فرآیند شامل برنامه ریزی به منظور تعیین اولویت‌ها، استفاده از منابع بهینه و انتخاب رویکردهای مناسب جهت رسیدن به اهداف است. تدوین استراتژی و برنامه ریزی اصولی باعث می‌شود تا صاحب کسب و کار بتواند از فرصت‌ها، نهایت بهره برداری را نماید و با چالش‌ها به خوبی برخورد کند.

شما می‌توانید با مطالعه این مقاله در مورد برنامه ریزی بهتر و دقیق‌تر آن را فرا بگیرید تا با رشد کاری چشم گیری روبرو شوید.

نکات مهمی که باید در رابطه با بیزینس کوچینگ دانست
 • توسعه مهارت و دانش مدیریتی

بیزینس کوچینگ، متمرکز بر توسعه مهارت‌ها و دانش صاحبان کسب و کار می‌باشد. یک مربی متخصص به مدیران کمک می‌کند تا بتوانند مهارت‌های ضروری جهت توسعه و پیشرفت کسب و کار خود را فراگیرند. با فراگیری مهارت‌های مدیریتی می‌توان موفقیت یک کسب و کار را جهت رشد و توسعه تضمین نمود. منظور ما از توسعه دانش در این زمینه، توسعه مهارت های مدیریتی، ارتباطی، رهبری، بازاریابی و فروش و سایر مهارت‌های مورد نیاز در حوزه کسب و کار می‌باشد.

در کل، بیزینس کوچینگ یک فرآیند تعاملی بین کارآفرین و مربی حرفه‌ای است که باعث بهبود عملکرد، رشد فردی، آسن‌تر شدن فرآیند تصمیم گیری و موفقیت یک کسب و کار می‌شود. در زمینه مشاوره و بیزینس کوچینگ، در رابطه با یک سری مفاهیم خاص برنامه ریزی می‌شود که عبارتند از:

 • استراتژی کسب و کار: تعریف راهبردی و نقشه راه جهت رسیدن به اهداف سازمان.
 • برندینگ: تعریف هویت برند و تولید ارزش ادراکی برای مشتریان.
 • بازاریابی: تعیین دقیق بازار هدف و برنامه ریزی لازم جهت افزایش فروش.
 • مدیریت مالی: کنترل هزینه‌ها و بودجه بندی برای رشد و توسعه.
 • مدیریت منابع انسانی: توسعه مهارت کارکنان و ایجاد ساختار سازمانی مناسب.
 • فناوری اطلاعات: بهره گیری از ابزارهای دیجیتال جهت افزایش بهره وری کسب و کار.
 • مدیریت فرآیندها: طراحی سیستم‌های کارآمد جهت تسهیل فرآیندها و فعالیت‌های کاری.

رشد پایدار یک کسب و کار با برنامه ریزی اصولی برای هر یک از این موارد حاصل می‌شود.

ضرورت استفاده از خدمات بیزینس کوچینگ برای کسب و کارها

صاحبان کسب و کار می‌دانند که باید از تجربیات دیگران جهت توسعه فرآیند کاری خود استفاده نمایند. مشاوره حرفه‌ای یک کسب و کار به مدیران این امکان را می‌دهد تا بتوانند مسیر توسعه را به خوبی پیش ببرند.

به همین خاطر، بیزینس کوچینگ راهکاری است که صاحب یک کسب و کار می‌تواند استراتژی مناسبی جهت پیشبرد اهداف خود طراحی کند که کاملا با اهداف تجاری سازگار باشد.

برخی از مهمترین مزایای استفاده از خدمات بیزینس کوچینگ برای کسب و کارها عبارتند از:

 • بهبود عملکرد و افزایش سود دهی.
 • تعریف اهداف و استراتژی خاص جهت توسعه.
 • کاهش هزینه‌های غیر ضروری و افزایش بهره وری.
 • دسترسی به تجربیات و مهارت‌های یک مربی متخصص جهت توسعه یک کسب و کار.
 • کسب ایده‌های نوآورانه جهت رشد فروش و بازاریابی.
 • ارتقای فرهنگ سازمانی.
 • شناخت فرصت‌های جدید کسب و کار در بازار.
 • توسعه محصولات و خدمات.
 • آماده سازی جهت ورود به بازارهای جدید.

اهمیت آموزش بیزینس کوچینگ در کسب و کار

آموزش بیزینس کوچینگ در کسب و کار از جمله موضوعات مهمی است که باید جدی گرفته شود. آموزش بیزینس کوچینگ در کسب و کار بسیار اهمیت دارد. این نوع آموزش به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا مهارت‌های خود از قبیل رهبری، مدیریت زمان، ارتباطات موثر و تعیین اصولی استراتژی‌ها را در خود تقویت کنند.

با آموزش بیزینس کوچینگ، کسب و کارها قادر خواهند بود موانع و چالش‌ها را به خوبی شناسایی و مدیریت کنند. این آموزش‌ها، توانایی صاحبان کسب و کار را در تصمیم گیری های استراتژیک بهبود می‌بخشد. از طرفی، آن‌ها را در ارائه راه حل های خلاقانه در رابطه با مسائلی که با آن‌ها مواجه هستند، توانمند می‌سازد.

به طور کلی، آموزش بیزینس کوچینگ می‌تواند منجر به بهبود عملکرد و آسان‌تر شدن فرآیندهای یک کسب و کار شود. سیستم سازی کسب و کار، رویکردی نوین در آموزش مدیریت است که هدف آن رساندن کسب و کار به سطح درآمدزایی و بهره وری مطلوب با کمترین هزینه و خطا می‌باشد.

در دوره های بیزینس کوچینگ، کارآفرینان ضمن آشنایی با تکنیک های نوین مدیریت، یاد می‌گیرند چگونه مهارت‌های شخصی خود را در راستای تحقق اهداف کسب و کار به کار گیرند. در این دوره‌ها یک مشاور (کوچ) بر مبنای نیازهای هر کسب و کار به تدوین اهداف و شناسایی بهترین روش‌ها جهت دستیابی به اهداف کمک می‌کند. بنابراین آموزش کوچینگ، فراتر از یک دوره تئوری می‌باشد و باعث رشد واقعی یک کسب و کار می‌شود.

آیا استفاده از خدمات یک کوچ می‌تواند جهت موفقیت یک کسب و کار موثر باشد؟

در رابطه با موفقیت سازمان‌هایی که از خدمات بیزینس کوچینگ استفاده کرده‌اند، مطالعات مختلفی انجام شده است. بیش از 85 درصد مشتریان مشاوره کسب و کار گزارش دادند که منافع مالی حاصل از این خدمات از سرمایه گذاری آن‌ها برای استخدام مشاور، بیشتر بوده است. همچنین 70 درصد از مدیران گزارش کردند که عملکرد کاری کسب و کار و مهارت‌های رهبری آن‌ها در دوره‌های آموزشی کوچینگ بهبود یافته است. در برخی موارد گزارش شده است که ویژگی خودآگاهی مدیران پس از همکاری با یک کوچ کسب و کار، افزایش یافته است. با تمام این توضیحات می‌توان گفت که همکاری با یک کوچ کسب و کار می‌تواند به شما کمک کند تا اهداف هوشمندانه‌ای برای کسب و کار خود تعیین نمایید. در طی این فرآیند قادر خواهید بود که اعتماد به نفس خود را جهت مدیریت کسب و کار به طور موثری افزایش دهید.

سرفصل های آموزشی دوره بیزینس کوچینگ

همکاری با یک مربی (کوچ) کسب و کار می‌تواند شبیه همکاری با شریک قابل اعتماد در فعالیت‌های حرفه‌ای‌تان باشد. برای اینکه بتوانید به طور کامل متوجه شوید که همکاری با یک کوچ کسب و کار چه مزایایی دارد، بیایید به سوال ” یک کوچ کسب و کار چگونه باعث موفقیت یک کسب و کار می‌شود؟” پاسخ دهیم:

1- مسیر رشد حرفه‌ای برای شما ترسیم می‌کند.

یک مربی متخصص کسب و کار به مشتریان خود کمک می‌کند تا بتوانند فاصله بین وضعیت فعلی و وضعیت مورد نظر خود را جهت دستیابی به موفقیت بررسی نمایند. با راهنمایی یک مشاور حرفه‌ای، کارآفرین می‌تواند یک طرح استراتژیک عالی برای کسب و کار خود جهت رشد تدوین نماید. برخورداری از یک چشم انداز بیرونی می‌تواند جهت ترسیم مسیر رشد حرفه‌ای یک کسب و کار موثر عمل کند.

2- ارزش‌ها و اهداف اصلی یک کسب و کار را به شما نشان می‌دهد.

اکثر مدیران کسب و کار با تعریف دقیق ارزش‌های اصلی و تطبیق آن‌ها با چشم انداز کسب و کار خود با مشکل مواجه هستند. یک کوچ حرفه ای کسب و کار می‌تواند این فرآیند را برای بسیاری از مدیران کسب و کارها تسهیل نماید. یک مربی کسب و کار حرفه ای کمک می‌کند تا مدیران بتوانند ارزش‌های اصلی و چشم انداز واقعی یک کسب و کار را به طور واضح و دقیق تشخیص دهند.

3- مشاوره تخصصی کسب و کار به شما ارائه می‌دهد.

هیچ کس بهتر از یک رهبر و کارآفرین نمی‌داند که ویژگی‌های منحصر به فرد کسب و کارش چیست. بنابراین سعی در یافتن راه حل های مدیریتی جهت توسعه کسب و کار خود از طریق کتاب یا وبسایت منطقی نیست. مربی‌های مجرب کسب و کار، دانش عمیقی در حوزه‌های تخصصی دارند. این دسته از افراد از تجربه زیادی در حوزه کارآفرینی و مدیریت کسب و کار برخوردار هستند. به همین خاطر می‌توانند مشاوره‌های تخصصی و حرفه‌ای به مدیران کسب و کارها ارائه دهند.

سرفصل های آموزشی دوره بیزینس کوچینگ

یکی از بهترین راهکارها برای بهبود عملکرد کسب و کار، ساماندهی و مدیریت صحیح فرآیندها است. با آموزش به کارکنان و تعریف وظایف مشخص برای آن‌ها، می‌توان از اتلاف وقت و هزینه به طور موثری جلوگیری نمود.

هدف از شرکت در دوره های بیزینس کوچیمگ، آموزش به مدیران در رابطه با تعیین اهداف و ارائه راه حل های مناسب جهت رسیدن به آن‌ها می‌باشد. این دوره‌ها شامل یک سری سرفصل‌های مدیریتی می‌باشد. با آموزش هر یک از این سرفصل‌ها می‌توان فرآیندهای مدیریتی را متناسب با استراتژی کسب و کار طراحی و تعیین کرد.

به طور کلی در دوره های آموزشی بیزینس کوچینگ به موارد زیر پرداخته می‌شود:

 • استراتژی سازی و تدوین چشم انداز، ماموریت و اهداف برای یک کسب و کار.
 • مدل سازی کسب و کار و شناسایی المان‌های موفقیت.
 • آموزش بوم کسب و کار
 • شناخت بازار هدف و رقبا.
 • مدیریت برند و بازاریابی.
 • طراحی و توسعه محصولات و یا خدمات.
 • مدیریت مالی و تهیه بودجه.
 • شناخت و ارتقای فرهنگ سازمانی.
 • رهبری و مدیریت منابع انسانی.
 • مدیریت فرآیندها و بهبود کیفیت.
 • استفاده از خلاقیت و نوآوری در فرآیندهای کسب و کار.
 • مدیریت ریسک و بررسی موانع رشد یک کسب و کار.

کلامی با صاحبین کسب و کارهای شیراز

اگر شما صاحب کسب و کار یا مدیر یک شرکت در شیراز هستید، خدمات بیزینس کوچینگ شیراز می‌تواند به پیشرفت کسب و کارتان کمک کند. به عنوان صاحب کسب و کار، بیزینس کوچینگ آخرین راهکاری است که اغلب افراد به دنبال آن می‌روند. در حالی که هرچه کسب و کارشما بزرگ‌تر شود، فرصت مشورت و عیب یابی سیستم کاری شما محدودتر خواهد شد. در عین حال، بزنگاه‌های زمانی و ارزش آن برای کسب و کار شما پر اهمیت می‌شود.

از همین رو اگر صاحب کسب و کار هستید، سعی کنید در ابتدای راه اندازی کسب و کارتان، از بهترین بیزینس کوچینگ شیراز یعنی آکادمی کسب و کار مدیران مانی، کمک بخواهید.

بیزینس کوچینگ شیراز

اگر به عنوان صاحب کسب و کار بخواهید در کارتان موفق‌تر شوید، بیزینس کوچینگ یک راهکار عالی برای شما خواهد بود. آکادمی کسب و کار مدیران مانی به عنوان بهترین بیزینس کوچینگ شیراز ، با بهره گیری از کوچ‌های حرفه‌ای و تحصیل کرده، سالهاست در این حوزه فعالیت می‌کند. با انتخاب یک راهنمای درست شما می‌توانید شاهد رشد چشمگیر کاری و همچنین شخصی خودتان باشید.

مهمترین فاکتور مجموعه مدیران مانی این است که رابطه راهنما و صاحبین کسب و کارها، بر پایه اعتماد بنیان گذاری می‌شود. مدیران تازه کار می‌توانند با آسودگی خاطر تمام دغدغه‌هایشان را با راهنماهای حرفه‌ای مجموعه در میان بگذارند. کارشناسان با آنالیز فاکتورهای مختلف، سعی می‌کنند سرعت رشد و پیشرفت شما را افزایش دهند.

تصور کنید چه قدرتی پیدا خواهید کرد اگر با بهترین بیزینس کوچینگ شیراز که مجموعه شما را به خوبی آنالیز کرده و نقاط قوت و ضعف آن را ب خوبی می‌شناسد، همکاری داشته باشید. قطعا پیشرفت چشمگیری نسبت به رقیبان خود پیدا خواهید کرد. 

فرم درخواست مشاوره
نام و نام خانوادگی(Required)

در پایان دوره های آموزشی بیزینس کوچینگ چه مهارت هایی را خواهید آموخت؟

شرکت در دوره بیزینس کوچینگ باعث کسب مهارت‌های متعددی می‌شود که تاثیر زیادی بر موفقیت حرفه‌ای شما خواهد داشت. برخی از مهمترین مهارت‌هایی که پس از اتمام دوره آموزشی کسب خواهید کرد، عبارتند از:

 • مهارت برنامه ریزی راهبردی و تدوین چشم انداز برای یک کسب و کار.
 • توانایی شناسایی بازار هدف و رقبا.
 • کسب مهارت‌های بازاریابی و فروش حرفه‌ای.
 • مدیریت مالی بر اساس اصول حرفه‌ای تجارت.
 • کسب مهارت‌های رهبری و مدیریت اصولی تیم.
 • یادگیری حل مسائل و تصمیم گیری مبتنی بر شواهد.
 • یادگیری مهارت‌های ارتباطی و روابط عمومی.
 • مدیریت برند و برندسازی.
 • بازاریابی خلاقانه.

با کسب این مهارت‌ها می‌توانید کسب و کار خود را به طور استراتژیک مدیریت نمایید. شرکت در دوره‌ های آموزشی بیزینس کوچینگ می‌تواند در موفقیت یک کسب و کار نقش موثری داشته باشد.

در نظر داشته باشید دوره کوچینگ کسب و کار زیادی در ایران وجود دارد اما این موضوع به این معنی نیست که همه آنها مناسب و خوب هستند، دوره کوچینگ کسب و کار مدیران مانی که دارای ضمانت 120 دصدی می‌باشد در صد ریسک شما را کهش داده تا با خیال راحت و اطمینان بیشتر از این مشاوره کسب و کار ما استفاده کنید.

جمع بندی

دوره های آموزشی بیزینس کوچینگ باعث کسب دانش و مهارت های مدیریتی جهت موفقیت در یک کسب و کار می‌شود. در این دوره‎‌ها، انواع روش‌های مدیریت استراتژیک کسب و کار به صورت تخصصی به مدیران و کارآفرینان آموزش داده می‌شود. با کسب مجموعه‌ای از دانش‌ها و مهارت‌های مدیریتی می‌توان یک کسب و کار را به نحو موثری مدیریت نمود.

همچنین اگر شما علاقه مند هستید که بدانید چگونه بیزینس کوچ شویم پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

منابع:

وبسایت TonyRobbins

وبسایت BetterUp

وبسایت Tibor

سوالات متداول

هزینه بیزینس کوچینگ کاملا بستگی به حوزه فعالیت شما و همچنین کوچ شما دارد.

بله. هر کسب و کاری برای رشد نیاز به یک کوچ یا مربی دارد .

قطعا مدرس‌های خوب زیادی در ایران داریم. اما امیر ارسلان قهاری یکی از بهترین کوچ های کسب و کار ایران هستند.

بله. آکادمی کسب و کار مدیران مانی ضمانت 120 درصدی به شما صاحبین کسب و کار می‌دهد.

شما می توانید تمام سرفصل های بیزینس کوچینگ آکادمی کسب و کار مدیران مانی را در صفحه دوره مدیران مانی مشاهده کنید.

قطعا بله. شما می توانید رزومه کوچ‌های ما را در صفحه مشاوره مشاهده کنید.

آخرین مطالب وبلاگ